Karton Çanta Nasıl Yapılır?

Karton çanta üretiminde Türkiye’nin en önde gelen firmalarından biri olan Hüma Ambalaj ve Karton Çanta firması olarak bizlerin nasıl çalıştığını merak eden kişiler için siparişin alınmasından teslim edilmesine kadar geçen tüm süreçleri bu yazımızda yayınladık. En büyük hedefi müşteri memnuniyeti olan bizler, en iyi ürünü üretebilmek için tüm üretim aşamalarını titizlikle yerine getirmekteyiz.

Öncelikle Biz Hüma Ambalaj Karton Çanta ailesi olarak satış yetkilimizi çalışmak istediğimiz firmaya ziyaret etmesini sağlarız. 

Hüma Ambalaj Karton Çanta Üretimi

Satış yetkilimiz gitmiş olduğu mağazada ona en uygun olan çanta numunelerini gösterir. Bu numuneler arasında o mağazaya en uygun olan çanta için boy ve kağıt kalitesi  çanta yaptırmak isteyen firma yetkilisi tarafından belirlenir.  Böylelikle çantaya ihtiyacı olan firmayla çantayı yapacak olan Hüma Ambalaj Karton Çanta arasında bir iş formu oluşturulur Bizler buna aynı zamanda iş sözleşme de deriz.

Hüma Ambalaj Karton Çantadaki satış yetkilisi yapmış olduğu iş formunu şirket bünyesinde çalışan grafiker arkadaşlarına iletir.  Bu grafiker arkadaşlar gelen iş formundaki bilgilere göre firmanın istemiş olduğu doğrultuda 3 boyutlu tasarımlar yapar.  Bu tasarımlar çantayı isteyen firma yetkilisine çantanın bitmiş halini dijital ortamda hazırlayarak WhatsApp’tan paylaşır.

Çantayı yaptıracak olan firma dijital ortamda hazırlanmış olan tasarımlardan birini seçerek aynı zamanda  tamamen inceleyerek onay verir. Ben bu tasarımı çantamda görmek istiyorum diye.

Yapmış olduğu tasarıma onay alan grafiker arkadaş bu tasarımı bıçağı oturtarak kalıp yaptırdığımız firmaya mail olarak yollar. Yollanmış olan tasarım ertesi gün kalıpçı dan Hüma Ambalaj Karton Çanta’ya gelir.

İşte şimdi üretim safhasına geçecek ilk adım atılmıştır.

Gelen kalıba göre ofsetteki ustamız  ilk olarak kalıpta yazan kağıdı görür ve stoğundaki kağıdı ayırır.  Bu kağıda ayırdıktan sonra kalıpta yazan hangi Ebat çanta ise ona göre kağıdın giyotinde kesimini sağlar.

Kağıdın seçim ve kesim aşaması bittikten sonra elindeki kalıbı Ofset makinasına bağlar. Bununla birlikte Ofset makinesindeki asansöre kağıdın yükleme işlemi gerçekleştirilir.  bu işlemde bittikten sonra çantanın üzerindeki tasarımlar hangi renk olacaksa o renkler makinadaki hazneye boşaltılır.

Artık çantanın basılması için tek bir işlem kalmıştır o da Start tuşuna basmaktır.

Ofset makinesindeki arkadaş Start tuşuna bastıktan sonra çantanın tasarımı ve renkleri oluşmaya başlar. Bu işlem devam ederken Ofset ustası basılan işleri takip eder Biz buna aynı zamanda bir nevi kalite kontrolde deriz. Hata olmadığı sürece çanta basımı devam eder tâki müşterinin istemiş olduğu adet oluşana kadar.  Ofset makinasında numaratör vardır Bu numaratör her basılan çanta için bir tane atar. bu şekilde Bizler de basılan adeti hatasız görmüş oluruz

24×24×10 Karton Çanta Üretim Bıçakları

Çanta basımı işlemi bittikten sonra Kırım işlemi gelir. Bu Kırım işlemi kazanlı diye tabir ettiğimiz makinada gerçekleşir. Baskı makinesinden çıkan işler kırılmak üzere kazanlı makinasının asansörüne yerleştirilir. Makinanın diğer kısmına da hangi boy çanta yapılacaksa o boy çantanın bıçağı bağlanır. Sizleri daha iyi anlatabilmek adına Kırım ne demek ondan bahsetmek istiyorum. Çantada Kırım yapılır Çünkü Ofset makinasında  basılan işler çıktığında dümdüz Kağıt üzerindedir. Bu Baskıdan çıkan dümdüz kağıtları çanta haline getirebilmek için bu düz kağıdı katlamamız gerekiyor. Katlayabilmemiz içinde bu kağıdın üzerinde bir iz olması gerekiyor. Kazanlı makinasında yapılan işlem tamamen hangi boy çanta olacaksa o boy çanta için kâğıtta iz bırakmaktır. Bu iz sayesinde çanta çok rahat katlanıp çanta hâline gelir. Çocukken yaptığımız kağıttan uçak kağıttan gemiyi hayal edin. Kağıttan uçağı yaptıktan sonra tekrar uçağı bozup düz kağıt haline getirsenizde artık o kâğıtta uçağın izi vardır. O izden tekrar kolayca uçağı yapabilirsiniz.

Kazanlı makinesinin asansörüne, basılan işler yerleşir. Aynı zamanda Hangi boy çanta isteniyorsa o çantanın bıçağı kazanlı makinesine bağlanır. Böylelikle çantayı kırmak için tüm işlemler gerçekleşmiş olur.  bu işleri yapan usta Start tuşuna basarak çantaları tek tek kırmaya başlar aynı zamanda her kırılan kağıdı inceleyerek problem olup olmadığını inceler eğer problem yoksa numaratör deki sayıyı takip ederek istenilen Adete ulaşıncaya kadar kazanlı makinesini çalıştırmaya devam eder.

Kırım işlemi de gerçekleştikten sonra çantalarımız yapışmak üzere atölyemizin üst katındaki bölüme çıkartılır.  bu bölümde çantalarımız yapıştırılmak ve katlanmak üzere yapıştırma makinesinin haznesine yerleştirilir yerleştirilen çantaların önce yan kısmı yapıştırılır sonra yanı yapışan çantaların alt kısmı yapıştırılmak üzere tekrar yapıştırma makinesinden geçer ve çantanın alt kısmı da yapışmış olur.

Alt kısmı yapışırken diğer işlemler deki gibi bu makinada da numaratör vardır. Çantanın alt yapışma işlemi en son işlemlerden biri olduğu için bu makinede ki numaratör den çıkan sayı müşteriye gidecek olan güncel sayıdır. Baskı makinesinde eğer fire verilmişse örnek verelim 20 adet bu yapılan Fire kazanlı makinesinde ortaya çıkar Çünkü orada da numaratör vardır. Eğer kazanlı makinesinde de Fire verilmişse şayet bu yan yapıştırma yapılırken yapıştırma makinesindeki numaratör den tespit edilir Eğer yan yapıştırmada da Fire varsa alt yapıştırma da ki numaratör den güncel ve son sayı yani gerçek sayı ortaya çıkacaktır.

Çantaların yan ve alt kısmı yapıştıktan sonra çantanın ağız kısmı kıvrılır. Bu kıvırma işlemi yapıldıktan sonra çantaların iplerinin takılması için çift yönlü delik makinasına girerek çantaların delinme işlemi gerçekleştirilir. Bu delme işlemi de gerçekleştikten sonra çantaların her birine müşterilerimizin istemiş olduğu renk ip tek tek takılır.

İpleme işlemi de bittikten sonra artık müşterimize göndermek üzere çantalar kolilerin içine düzgün bir şekilde istiflenir. Istiflenen koliler Tek Tek bantlanır ve aynı zamanda kolilerin kargoda bozulmaması dağılmaması ve müşterimize en sağlam şekilde gönderebilmek için çember makinasından geçirerek sıkı bir şekilde bağlarız.

Sonrasında Hüma ambalaj karton çanta da sevkıyattan sorumlu olan arkadaş ürünün gideceği yere faturasını Keser ve malın sevkıyat edilmesi için sorumlu Taşıyıcı nakliye firmasına çağırır

Bu şekilde siparişi alınan karton çanta üretilip müşterimize ulaştırılmış olur.